Як швидко стягнути кошти з боржника? Наказне провадження або стягнення заборгованості в безспірному порядку

Як швидко стягнути кошти з боржника? Наказне провадження або стягнення заборгованості в безспірному порядку

Наказне провадження або стягнення заборгованості в безспірному порядку

Трапляються досить часто ситуації, коли бізнес партнер заборгував невелику суму коштів, для стягнення якої немає великого сенсу ініціювати судову тяжбу, витрачати кошти на адвоката, експертизу та інші судові витрати.

Для таких випадків, новою редакцією Господарсько процесуального кодексу України, яка набула чинності 15.12.2017 року, введено новий інститут «Наказне провадження», який дозволяє швидко та ефективно, без вирішення спору по суті, отримати виконавчий документ – Судовий наказ, який можна подати до виконавчої служби (приватного виконавця) та оперативно стягнути із недобросовісного контрагента грошові кошти.

Для успішної реалізації такого кейсу необхідно розуміти певні вимоги, що ставляться до заявника законодавцем, що ми у даній статті і розглянемо.

Так, із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, тобто кредитор у зобов’язанні. Судовий наказ може бути видано тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором, укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Звертаємо увагу, що прожитковий мінімум для працездатних осіб, станом на 01.01.2021 рік, складає 2270,00 грн. Тобто, до стягнення в порядку наказного провадження може бути заявлено у 2021 році максимальна сума – 226 999,99 грн.

Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за загальними правилами підсудності, встановленими Господарсько процесуальним кодексом України для подання позовної заяви, тобто за місцезнаходженням боржника.

Загальний перелік вимог до заяви та документів, що подаються у наказному проваджені, встановлені у ст. 150 ГПК України. Звертаємо особливу увагу, що суду обов’язково необхідно подати копію договору, укладеного в письмовій (в тому числі електронній) формі, за яким пред’явлено вимоги про стягнення грошової заборгованості та інші документи або їх копії, що підтверджують обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги (наприклад накладні, акти виконаних робіт, тощо).

Судовий збір за подання заяви про видачу судового наказу складає 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що у 2021 становить 227.00 грн. Тобто, стягнення заборгованості в порядку наказного провадження не тільки є швидким, а ще й економічно вигідним.

Виникли питання щодо наказного провадження? Залиште номер телефону і ми Вам зателефонуємо


Після подання заяви про видачу судового наказу, суд її розглядає протягом п’яти днів з дня її надходження. Розгляд проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника. За результатами розгляду заяви про видачу судового наказу суд видає судовий наказ або постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу (підстави для відмови наведені у ст. 152 ГПК України).

Судовий наказ оскарженню в апеляційному порядку не підлягає, проте може бути скасований в порядку, передбаченому ст.ст. 157-158 ГПК України. Судовий збір за скасування судового наказу складає 0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (113.50 грн. у 2021 році).

Звертаємо особливу увагу на те, що суд під час видачі судового наказу або скасування судового наказу, не розглядає спір по суті, не встановлює жодної обставини, а лише на підставі безспірної вимоги стягує або відмовляє у стягненні грошової суми.

Після видачі судового наказу суд не пізніше наступного дня надсилає його копію та копію заяви стягувача про видачу судового наказу разом з доданими до неї документами боржникові. Боржник має право протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав.

У разі ненадходження до суду заяви від боржника про скасування судового наказу протягом п’яти днів після закінчення строку на її подання, судовий наказ набирає законної сили, після чого на протязі п’яти днів судовий наказ направляється стягувачу, який може бути поданий до виконавчої служби (приватного виконавця) для примусового виконання.

Таким чином, сплативши лише 227.00 грн. та не витративши жодного часу на судову тяжбу, можна приблизно за один місяць отримати судовий наказ про стягнення із боржника суми до 226 999,99 грн. у 2021 році.

Даним методом активно користуються великі компанії в Україні, щоб оперативно, дешево та без зайвого конфлікту стягувати невеликі грошові суми із своїх боржників.

Надамо професійну консультацію щодо стягнення заборгованості в наказному провадженні

Сподобалася стаття?

Підпишіться на нашу розсилку, та отримуйте щомісяця актуальну і корисну інформацію абсолютно безкоштовно.